Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Artimiausi renginiai

Naujienos Spausdinti RSS

Lietuva pateikė pasiūlymus dėl Europos Sąjungos prekybos politikos

Sukurta 2020.11.16 / Atnaujinta 2020.11.16 14:27
  Lietuva pateikė pasiūlymus dėl Europos Sąjungos prekybos politikos

  Užsienio reikalų ministerija, reaguodama į COVID-19 pandemiją ir kitus pasaulinius prekybos iššūkius, Europos Komisijai pateikė savo pasiūlymus dėl Europos Sąjungos (ES) prekybos politikos peržiūros. Šis dokumentas parengtas konsultuojantis su Ekonominės diplomatijos taryba, institucijomis ir verslo asocijuotomis struktūromis.  

  „Prekybos politika turi prisidėti prie sklandaus ir tvaraus ES ekonomikos atsigavimo ir ekonominio atsparumo didinimo. Tam būtini prekybos instrumentai, kurie prisidėtų prie ES tiekimo grandinių diversifikavimo, lygių konkurencinių sąlygų užtikrinimo, žaliosios bei skaitmeninės transformacijos“,  - teigė užsienio reikalų ministras  viceministras Albinas Zananavičius. 

  Lietuva savo pasiūlymuose pabrėžia būtinybę įvertinti ES priklausomybę sektoriuose, kurie yra būtini įgyvendinant pagrindines ES ateities strategijas. Prekybos politika turi prisidėti prie elektronikos, telekomunikacijų, biotechnologijų, saugumo ir atsinaujinančios energetikos technologijų sektorių plėtros, o siekiant ateityje išvengti tokių prekybinių trikdžių, kurie kilo pavasarį, ES būtina sukurti ir nusistatyti procedūras krizinėms situacijoms. 

  Europos Komisijai pateiktame dokumente pabrėžiama būtinybė reformuoti Pasaulio prekybos organizaciją (PPO). „Dabartinės taisyklės nesudaro sąlygų efektyviai apsisaugoti nuo nerinkos ekonomikose paplitusių antikonkurencinių praktikų, todėl PPO taisyklių peržiūra turi spręsti su rinkos ekonomika nesuderinamas veiklas“, - teigė A. Zananavičius. Taip pat būtina, kad ES prekybos politikos peržiūra identifikuotų aiškias kryptis ES vidinių prekybinių instrumentų stiprinimui.

  Lietuvai labai svarbu dėmesį skirti ir ES Laisvų prekybos sutarčių (LPS) tinklo plėtrai bei jau suderėtų sutarčių įgyvendinimui. Lietuvos eksportuotojai per metus LPS dėka sutaupo apie 40 milijonų eurų muitų mokesčių, tačiau sustiprinus LPS įgyvendinimo pastangas, sutaupymai galėtų būti gerokai didesni. Šiam tikslui siūloma didesnį dėmesį skirti  mažoms ir vidutinėms įmonėms, skatinti jų įsitraukimą į tarptautinę prekybą ir lengvinti tam sąlygas. Lietuvai tai ypač svarbu, nes  97% Lietuvos įmonių, užsiimančių eksportu už ES ribų, yra mažos ir vidutinės. 

  Lietuvos pasiūlymuose didelis dėmesys skirtas ir prekybos vaidmeniui žaliojoje transformacijoje. „Lietuva remia pastangas pereiti prie žalesnės ir atsakingesnės ekonomikos, tačiau būtina laikytis subalansuoto požiūrio, derinti ES klimato tikslus ir ES pramonės konkurencingumą“, - pabrėžė A. Zananavičius. 

  Atsižvelgdama į konsultacijų rezultatus, 2021 metų pradžioje Europos Komisija parengs komunikatą, kuris nustatys tolimesnę ES prekybos ir investicijų politikos kryptį. Šioje proceso dalyje planuojama toliau koordinuotis su valstybėmis narėmis. 

   

  Susijusios naujienos Visos naujienos »

  Sausio 25 dieną užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis Briuselyje dalyvaus pirmoje šiais metais Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų taryboje, kurioje bus aptariama ES klimato ir energetikos diplomatija, Aleksejaus Navalno sulaikymas, ES strategija dėl COVID-19 vakcinų Rytų Partnerystės šalims, transatlantiniai santykiai, situacija Honkonge, Venesueloje. ES užsienio reikalų ministrai neformaliai diskutuos dėl ES – Jungtinės Karalystės (JK) ateities santykių bendros užsienio ir saugumo politikos srityje, nuotoliniu būdu su Japonijos užsienio reikalų ministru Toshimitsu Motegi aptars Indijos – Ramiojo vandenyno regioną ir jo saugumo problemas.

  Užsienio reikalų ministro veikla » Daugiašaliai santykiai » Ministerijos naujienos » Europos Sąjunga »

  Sausio 22 dieną užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis dalyvavo nuotoliniame Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrų susitikime su JAV klimato pasiuntiniu John Kerry. Susitikimo metu daugiausia dėmesio buvo skirta ES ir JAV bendradarbiavimo klimato srityje atnaujinimui, naujai JAV administracijai paskelbus apie sugrįžimą į Paryžiaus susitarimą dėl klimato kaitos.

  Užsienio reikalų ministro veikla » Daugiašaliai santykiai » Ministerijos naujienos » Europos Sąjunga »
  DSC_0076.jpg

  Sausio 21 dieną užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pirmąkart surengtoje nuotolinėje diskusijoje su Europos Sąjungos (ES) valstybių ambasadoriais Lietuvoje pabrėžė, kad, reaguojant į globalius iššūkius, ES užsienio politikoje privalu laikytis vertybinio požiūrio.

  Daugiašaliai santykiai »

  Lietuvos, Latvijos ir Estijos užsienio reikalų ministrai Gabrielius Landsbergis, Edgaras Rinkevičius ir Urmas Reinsalu laišku kreipėsi į Europos Sąjungos (ES) vyriausiąjį įgaliotinį užsienio politikai Josepą Borrellį, ragindami stiprinti ES spaudimą, kad būtų paleistas Aleksėjus Navalnas. Ministrai paprašė šį klausimą aptarti sausio 25 dienos ES užsienio reikalų tarybos susitikime ir svarstyti galimybę pritaikyti ribojančias ES priemones.

  Užsienio reikalų ministro veikla » Ministerijos naujienos » Europos Sąjunga »

  Reaguodama į besitęsiantį Baltarusijos režimo institucijų žiaurumą ir palaikydama demokratines Baltarusijos žmonių teises, gruodžio 17 dieną Europos Sąjunga (ES) paskelbė trečiąjį sankcijų paketą Baltarusijos režimui.

  Daugiašaliai santykiai »
  DSC_7226.jpg

  Gruodžio 3 dieną laikinai einantis užsienio reikalų ministro pareigas Linas Linkevičius nuotolinėje diskusijoje su Europos Sąjungos (ES) valstybių ambasadoriais Lietuvoje pabrėžė, kad ES turi proaktyviai teikti pagalbą demokratinių pokyčių siekiančioms Rytų kaimynystės partnerėms.

  Daugiašaliai santykiai »